Vaikų skubiosios medicinos pagalbos mastas

Skubiosios medicinos pagalbos kategorija Laikas, per kurį turi būti pradėta teikti pagalba Ūmios klinikinės būklės arba skubiosios medicinos pagalbos teikimo indikacijos
1 kategorija
(nedelsiant)
Nedelsiant, tuo pat metu vertinama paciento būklė ir atliekami gydymo veiksmai. 1. Nepralaidūs kvėpavimo takai (visiška kvėpavimo takų obstrukcija).
2. Kvėpavimo sustojimas arba pavieniai kvėpčiojimai (agoninis kvėpavimas).
3. Vykstantis labai gausus kraujavimas.
4. Kardiopulmoninis nepakankamumas.
5. Šokas.
6. Vykstantis traukulių priepuolis.
7. Sutrikusi sąmonė, kada visiškai nereaguojama į balsą ir skausmą.
8. Ūminis cheminis akių pažeidimas.
2 kategorija
(labai skubi)
Pacientui skubioji medicinos pagalba  turi būti pradėta teikti ne vėliau kaip per 10 min. nuo atvykimo į asmens sveikatos priežiūros įstaigą. 1. Labai stiprus / nepakeliamas (9–10 balų) skausmas.
2. Nesustabdytas gausus kraujavimas.
3. Sutrikusi sąmonė (reaguoja tik į balsą arba į skausmą arba reaguoja nenormaliai).
4. Klinikinio vertinimo metu juntama, kad  oda labai karšta ir (ar) išmatuota kūno paviršiaus temperatūra vaiko iki 6 mėnesių  ≥ 38.5 oC , vaiko nuo 6 mėnesių iki 18 metų ≥ 40 oC.
5. Klinikinio vertinimo metu juntama, kad oda šalta ir (ar) šerdinė kūno temperatūra  (matuojama stemplėje arba tiesiojoje žarnoje) < 35 oC.
6. Labai žemas SpO2 (< 92 procentai kvėpuojant aplinkos oru arba < 95 procentai skiriant deguonies terapiją).
7. Alergija ar įkandimas (įgėlimas) su Kvinkės tipo edema ir (ar) anafilaksinės reakcijos anamneze, ir (ar) liežuvio, veido edema.
8. Ūmus dusulys (padidėjęs kvėpavimo raumenų darbas, negali kalbėti sakiniais, stridoras, seilėtekis).
9. Inhaliacinis kvėpavimo takų pažeidimas.
10. Nuodus išskiriančio gyvūno įkandimas.
11. Ūmūs jutimų ir motorikos sutrikimai.
12. Meninginiai simptomai ar meningizmas.
13. Ūmiai atsiradęs hemoraginis bėrimas.
14. Vietinė audinių infekcija su emfizema ar kraujagyslių pažeidimu.
15. Vėmimas krauju ar tuštinimasis šviežiu arba pakitusiu krauju.
16. Cukrinis diabetas su hiperglikemija ir ketoacidoze.
17. Sunki trauma.
18. Galūnių patologija su kraujotakos sutrikimu.
19. Akies kiaurinis sužalojimas ar ūmus visiškas regėjimo netekimas.
20. Kraujavimas iš makšties (bet kokio intensyvumo), jei yra daugiau kaip 20 savaičių nėštumas.
21. Apsinuodijimas (arba įtariamas apsinuodijimas) pavojingomis ar labai pavojingomis medžiagomis, vaistų perdozavimas.
22. Psichikos liga ar elgesio sutrikimas, kai yra didelė savęs ir (ar) aplinkinių žalojimo rizika, yra buvę savęs žalojimo atvejų, būdingi aktyvūs veiksmai, siekiant pakenkti sau  arba noras pabėgti, siekiant pakenkti sau.
23. Žinoma įgimta ar įgyta imunosupresinė būklė ir įtariama infekcinė liga.
24. Ūminis cheminis nudegimas.
25. Įtarus, kad pacientas užsikrėtęs ypač pavojinga infekcija, kai pacientą reikia izoliuoti.
3 kategorija
(skubi)
Pacientui skubioji medicinos pagalba  turi būti pradėta teikti ne vėliau kaip per 30 min. nuo atvykimo į asmens sveikatos priežiūros įstaigą. 1. Stiprus skausmas (6–8 balai).
2. Nesustabdytas nestiprus kraujavimas.
3. Buvęs sąmonės netekimas ir (ar) traukuliai, įvykę per pastarąsias 24 valandas.
4. Klinikinio vertinimo metu juntama, jog  vaiko nuo 6 mėnesių iki 18 metų oda labai karšta ir (ar) išmatuota kūno paviršiaus temperatūra ≥ 38.5 oC.
5. Neaiški anamnezė: radiniai neatitinka anamnezės duomenų, įtariamas smurtas ar netinkamas elgesys su vaiku.
6. Žemas SpO2 (< 95 proc. kvėpuojant aplinkos oru).
7. Staiga pablogėjęs regėjimas.
8. Alergija arba įkandimas (įgėlimas), esant išplitusiam bėrimui arba pūslėms, atsiradusiems per pastarąsias 24 valandas.
9. Apsinuodijimas, esant vidutinei savęs žalojimo rizikai (noras pakenkti sau yra deklaratyvus).
10.Psichikos liga arba elgesio sutrikimas, kai yra aiški psichiatrinė anamnezė ir (ar) vidutinė savęs (noras pakenkti sau yra deklaratyvus) ir (ar) aplinkinių žalojimo rizika.
11. Bet kokia trauma, esant krešėjimo sistemos įgimtiems ar įgytiems sutrikimams.
4 kategorija
(standartinė)
Pacientui skubioji medicinos pagalba  turi būti pradėta teikti ne vėliau kaip per 60 min. nuo atvykimo į asmens sveikatos priežiūros įstaigą. 1. Vidutinis skausmas (4–5 balai).
2. Vaikai iki 8 metų, kuriems pagal anamnezę (lėtinė liga ar buvę gyvybei grėsmingi įvykiai ar susirgimai) ir klinikinius požymius (pasikeitęs elgesys ar sąmonės būklė, kvėpavimo ar kraujotakos sutrikimai, sutrikęs skysčių patekimas ar diurezė, pakilusi kūno temperatūra ir bėrimas) yra potenciali sunkių komplikacijų grėsmė.
3. Vaikų karščiavimas > 38 oC, nepraeinantis vartojant karščiavimą mažinančius vaistus ilgiau kaip 24 valandas.
4. Ūmi dehidratacija.
5. Nuodingų dūmų įkvėpimas.
6. Kitos traumos (nenurodytos 2 ir 3 kategorijose) ir nelaimingi atsitikimai, įvykę per pastarąsias 48 valandas, esant didėjančiam tynimui, stiprėjančiam funkcijos sutrikimui.
7. Pasiutusių ar galimai pasiutusių gyvūnų įkandimai, įdrėskimai su apseilėjimu.
8. Erkių įsisiurbimas.
9. Veido ir žandikaulių srities pūliavimas.
10. Dirbtinai suformuotų stomų sutrikimai (kai reikia jas pakeisti ar atkimšti).
11. Komplikacijos po medicininės intervencijos (iširusi siūlė, pūlingos išskyros, didėjantis tynimas, nepakankama imobilizacija), atsiradusios iki 48 valandų po procedūros arba išrašymo iš stacionarinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos.
12. Svetimkūniai (esami arba įtariami) audiniuose arba natūraliose kūno angose / kūno ertmėse, atsiradę per pastarąsias 48 valandas.